Avagy néhány megfontolandó érv, amiért érdemes jailbreak-elni

A 3.1.3 megjelenésével egyes oldalakon ismét felvetődött a jailbreak kérdése, aminek kapcsán sok hozzá nem értő hozzászólás is felkerült az egyes cikkekhez vagy a fórumokba. Ebből egyértelműen az látszik, hogy a jailbreak-től idegenkedők legtöbbször sosem jailbreak-elték még a készüléküket, és emiatt ok nélkül tartanak a dologtól. Vagy csak szimplán meghajolnak Sztív akarata előtt, és elfogadják, hogy Sztív jobban tudja náluk, hogy mi kell nekik, vagy mit lehet. Kivételek persze mindenütt akadnak, és ez most nem is róluk szól természetesen.

Először is lássuk, mik a leggyakoribb tévhitek.

Tévhit 1.: a jailbreak csak a warez miatt történik, mégpedig hogy vásárlás nélkül, lopott app-okat telepíthessünk a készülékre; vagy azért, hogy függetleníthessük a készüléket.
Miért tévhit: a jailbreak-esek többsége ettől még ugyan úgy megveszi az adott app-ot. Mert ettől még a fejlesztőket támogatjuk. A gond az Apple korlátozó hozzáállásával van. Azt is jó lenne észrevenni, hogy maga az AppStore ötlete is a jailbreak kapcsán elérhetővé vált Installer (majd Cydia) kapcsán vetődött fel Sztívéknél. A függetlenítéshez meg ugyan szükséges a jailbreak, de számos jailbreak-elt telefont ugyan úgy az eredeti szolgáltatóval használnak, függetlenítés nélkül.

Tévhit 2.: a jailbreak elrontja a telefont, kockázatos, adatvesztéssel jár (esetleg lila lesz tőle a telefon, és megolvad), vagy garanciavesztéssel jár…
Miért tévhit: a jailbreak-nek önmagában nincs kockázata, hiszen a gyári firmware-t bármikor vissza lehet tenni, és akkor olyan, mintha mi sem történt volna. Adatvesztést nem okoz, mert előtte a biztonság kedvéért csinálunk egy backup-ot iTunes-szal; illetve a redsn0w is úgy működik, hogy fájlokat ad hozzá a telefon fájlrendszeréhez, tehát nem vesz el belőle semmit. Persze problémák még egy normális, gyári firmware esetén is akadhatnak, ezért kell mindig mindenről backup-ot csinálni rendszeresen. Garancia tekintetében meg annyi, hogy mielőtt visszavinnénk a szervizbe, restore gyári firmware-rel, és a jailbreak-nek nyoma sem marad.

Tévhit 3.: a jailbreak-től belassul a telefon, elveszti a stabilitását, folyton fagy, magától újraindul, zabálja az akkut, stb.
Miért tévhit: a jailbreak önmagában nem okoz ilyesmit. Az azonban igen, ha a felhasználó ész nélkül „szanaszéjjel hekkeli” a készüléket. Itt is meg kell találni az egyensúlyt. Ha túl sok kiegészítőt vagy patch-et telepítünk fel, akkor nem kell csodálkozni, hogy akadhatnak problémák, hiszen a legtöbb dolog hat egymásra, ahogyan egy asztali OS esetén is. Ha valaki nem áll neki ész nélkül mindent össze-vissza telepítgetni, akkor ilyesmitől nem kell tartania.

***

Miért jó nekünk a jailbreak – avagy a száraz tények

Sokan úgy gondolják, hogy ha már ennyi pénzt kifizettek az eszközért, legyen lehetőségük kihasználni annak teljes kapacitását, ami csak a „vasból” kihozható. Az Apple pedig elég sok mindenben korlátozza a felhasználót. Az alábbi összefoglaló vázlatos, csak rövid „ízelítőt” ad az esetleges lehetőségekről az olvasó számára.

Magyar UI lokalizáció
Vannak itthon sokan, akik szeretnék, ha a telefonjuk magyarul szólna hozzájuk. Lehet vitatkozni rajta, hogy mennyire intuitív és érthető az angol felület egyébként, vagy hogy illene beszélni angolul; de a felhasználónak teljes szíve joga, hogy az anyanyelvén használhassa a terméket. Az Apple még mindig nem készült el a magyar nyelvvel, míg alternatív forrásból ez gyakorlatilag már a jailbreak megjelenése óta elérhető.

Alkalmazások
Gondoljunk csak arra, hogy az AppStore-ba az Apple nem enged be bármi alkalmazást. MMS támogatás is már régóta létezett az összes iPhone-ra (SwirlyMMS), mire az Apple végre alapfunkcióvá emelte, de kijelentve, hogy az a 2G-n nem működik. Ugyanígy lehetséges a videórögzítés is, mind 2G-n, mind 3G-n, de alapból ez sem elérhető. Tethering sem volt gyárilag jó ideig, de Cydia-ban ott volt a PDAnet. Vagy próbáljunk csak meg a híváslistából csak egyetlen hívást törölni. Vagy bluetooth-on küldeni/fogadni fájlokat. „There’s no app for that in the AppStore”, azaz az AppStore-ban ilyet sem fogunk találni. Ugyan ez a sors érte el a napokban a WiFi-s appokat, illetve korábban az erotikus jellegű tartalmakat is kiollózta az Apple.

Témák
Az egyik legnagyobb kritika a személyre szabhatóság terén jött elő. Alapból van a gyári kinézet, és kész. Lehetőség sincs ezen változtatni. Jailbreak után viszont erre is van lehetőség. Rengeteg téma közül választhatunk, de mi magunk is csinálhatunk saját témát. Lecserélhetjük az egész UI kinézetét, saját hangokat adhatunk hozzá, élő ikonokkal (LiveWeather, RealTime), háttérképet tehetünk a SpringBoard ikonjai mögé… Vegyük észre, hogy ez utóbbit az Apple is beépítette az iPad-be!

Patch-ek
Rengeteg olyan funkció érhető el, amit az Apple alapból nem kapcsolt be. Így például a %-os akku kijelzés, ami gyárilag csak a 3GS-en lenne, pedig ugyanúgy működik az összes készüléken. Az Emoji ikonok sem lennének használhatóak, csak japánra állítva. Ezen felül a rendszer viselkedése is megváltoztatható, több ikon helyezhető a SpringBoard-ra, a Dock-ra, a Status Bar is kijelezhet egy csomó mindent. Valamint lehetséges az alkalmazások háttérben való futtatása is. Vannak carrier- és billentyűzet-fixek is, amik szintén a használhatóságot hivatottak javítani.

Reklámok és személyes adatok – PinchMedia, AdMob, és társai
Jailbreak nélkül az egyes alkalmazások egyéni azonosításra is alkalmas adatokat (pl UDID) is el tudnak küldeni. Ugyanígy a weboldalak nagy részét kitöltő reklámokkal sem tudsz mit kezdeni jailbreak nélkül. Utána viszont lehetőséged van például a hosts-fájllal vagy a PrivaCy-val szabályozni az ilyen, nem kívánt funkciókat, letiltani az ilyen adatgyűjtő vackokat, illetve megtisztítani a weboldalakat a reklámoktól. Az iWiW esetén például az oldal által generált forgalom több, mint 70%-a csak és kizárólag a reklámok letöltéséből keletkezik, ami nem csak a letöltött adatmennyiséget növeli, és így a havi korlátunkat csökkenti fölöslegesen, de ez a felesleges adatforgalom egyben az akkut is ugyan úgy fogyasztja.

Függetlenítés
Amennyiben függetlenítésre van szükséged, és nem tudod gyárilag függetleníttetni a szolgáltatóval, úgy ahhoz mindenképp szükséges a jailbreak.

***

Konklúzió: mindenki azt csinál a készülékével, amit akar, de egyben az esetleges kockázat is az övé. De ha nem esünk túlzásokba, akkor katasztrófától sem kell feleslegesen tartani.


0 hozzászólás

Vélemény, hozzászólás?

Avatár helyőrzője

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük