Telepítés
Mint az a korábbi iOS beta-k során már kiderülhetett, a telepítéshez developer listán kell legyen a készülékünk. Nincs ez másképp a iOS 4.2 beta 1 esetén sem. Semmi értelme tehát enélkül próbálkozni holmi torrentről beszerzett IPSW-vel, mert nem fogjuk tudni aktiválni.
Ha ez megvan, az iTunes a szokásosan rövid idő alatt felrakja a készülékünkre, majd aktiválja a beta-t. Ezt jailbreak nélküli rendszer esetén is érdemes szűz telepítéssel felrakni, és backupból való visszaállítás helyett inkább szinkronizálással tenni rá az adatainkat.
Új funkciók
Az iPad esetén új funkciónak számít minden, ami csak a 4.0 óta érkezett. Itt most csak a lényegesebbeket sorolnám fel:
- van magyar nyelv és billentyűzet (végre van őŐűÅ°!), helyesírás-ellenőrzés és automatikus kiegészítés is
- multitasking
- mappák: az iPhone-nal ellentétben itt egy mappába nem 12, hanem 20 appot tehetünk (noha ez most itt a képen épp nem látszik)
- nyomtatás: a wifi hálózaton megosztott nyomtatóra tudunk itt nyomtatni
- AirPlay
- Game Center
- email threads és egyesített inbox
- Safari keresés az oldalon
- YouTube: like és dislike gombok
- a forgatástiltó gomb új funkciója a némítás lett, ez elég furcsa, míg meg nem szokja az ember
- megkaptuk a megszokott cseppes háttérképet is, de alacsony felbontása miatt csúnyán néz ki
- fényerő szabályozó csúszka a multitask listában
- szöveges passcode lehetősége
- airplane mód csak wifis iPad esetén is
- Notes esetén két új betűtípus választható és beállítható, hogy mely fiókkal szinkronizálja őket alapértelmezetten
- nagyobb szöveg opció a kisegítő lehetőségekben
Tapasztalatok
Akármennyire is beta még, és van pár bosszantó dolog benne, mégis szinte probléma nélkül használható. Egyelőre nem tapasztaltam semmi olyan durva hibát, mint amiket még például a 3.0 beta esetén láttam iPhone-on. Vannak persze hiányosságok, hiányzó funkciók:
- bár beharangozták, mégsem elérhető egyelőre a Ping az iTunesban
- a nagy felbontású iPhone 4 ready appok továbbra is 1x/2x nézetben jelennek meg, alap iPhone felbontásban
- a Calculator, Voice Memos, Weather, Stocks alkalmazások továbbra sem elérhetőek, de nincs arról információ, hogy lesznek-e valaha egyáltalán
A multitasking teljesen jól működik, épp, ahogyan annak kell. Az egész 4.2-ben szerintem ez az egyik leginkább üdvözölt funkció. A másik, hogy végre megkaptuk a magyar billentyűzetre az eddig hiányzó őŐűÅ° karaktereket. A gyári alkalmazásokat nekem eddig még nem sikerült fagyásra vagy nem várt működésre ösztökélni.
Hibák
Beta szoftver lévén természetesen várhatóak hibák. Ezek nem feltétlen nagy hibák, amelyek rendszerösszeomlást okozhatnak, legtöbbször csak aprók, de annál bosszantóbbak. Lássunk akkor pár hibát:
- a némítógomb átpattintása ellenére az iPod játszik tovább, holott nem kellene neki
- a billentyűzet „click” hangereje nagyon halk és nem lesz hangosabb, hiába állítgatjuk
- ha iTunes-szal szinkronizáltuk fel a mail-fiókjainkat, akkor azt a már megszokott módon, össze-vissza sorrendben teszi fel. Viszont mikor ezeket törölnénk, elsőre nem törli őket, hanem csak úgy, ha törlünk egyet, átmegyünk egy másik menüpontra, majd vissza, és törölhetjük a következőt.
- ha kikapcsoljuk a korábban bekapcsolt naptár-szinkronizálását, akkor bár az iTunes rákérdez, hogy letörölje-e a készülékről, hiába választjuk, hogy törölje, mégis rajta marad
- ha wifi hálózatunkon WPA2 típusú titkosítást használunk, arra egyes esetekben allergiás lehet, sima WPA-val nincs gond
- egy kis grafikai probléma: a bal felső sarokban egyes appok futtatása után egy negyed körív marad, ami másik screen-re lapozáskor eltűnik
- hasonló grafikai probléma az iBooks esetén is jelentkezik, lapozáskor kifeketedik a könyv gerincénél egy kis rész (felül lapozás közben, alul egy oldalon állva):
- egyes 3rdparty appok nem működnek megfelelően, hiába kellene lefelé kompatibilisnek lennie az OS-nek, tehát korábbi verzióhoz írt appoknak probléma nélkül kellene futni
Pár 3rdparty app, amivel hibák vannak:
- Twitter – nem jegyzi meg a felhasználónevet/jelszót, és nem csatol képet, hiába választjuk ki. Viszont ha végig a háttérben fut, akkor a felhasználónevet és jelszót nem kell újra beírni, csak akkor, ha kilőttük a multitask listából. Alternatívának a Twitterrific tökéletes, azzal nincs ilyen probléma.
- Windows Live Messenger – el sem indul, helyette mondjuk ott az IM+
Összegzés
Azt lehet mondani, hogy jóformán napi használatra alkalmas állapotú a 4.2 beta 1 már most. Aki fejlesztő, annak mindenképp érdemes felrakni. Akinek „létkérdés” a jailbreak, az értelemszerűen ne tegye fel, mert jelenleg nincs rá semmi eszköz.
0 hozzászólás